- Gumkáči sú najstarší Disney televízny seriál – začali ho vyrábať v roku 1985. V rýchlom slede nasledovali Káčerovo, Rýchla Rota a Medveď Balú (u nás hlúpo preložené ako Rozprávková jazda, v originále Talespin). Preto sú Gumkáči niekedy takí zvláštni – ešte sa na nich tvorcovia len učili. Prostredie sa veľmi podobá na megaúspešný seriál Šmolkovia a vyšlo vyše 90 častí, no až 30 z nich boli dvojdiely. U nás sa Gumkáči vysielali od roku 1992.
- Disney malo čerstvo nového riaditeľa Eisnera, ktorý rozhodol, že firma musí prežiť tak, že bude v televízii. Televízne rozpočty sú ale oproti filmom oveľa nižšie. Nízkej kvality sa pracovníci tak obávali, že nechceli na rozprávku dať svoje logo. Riaditeľ však rozhodol: Disneylandy potrebujú nové postavičky, Gumkáči logo mať budú. Spolu s nimi sa vyrábal ešte seriál Wuzzles, ktorý prepadol a nikto si ho dnes nepamätá.
- Gumkáči prerazili v televízii NBC, kde mali riaditeľa, ktorého dcéra sa stala inšpiráciou pre princeznú Callu (Claru) zo seriálu.
- Pôvodne mal seriál byť plný myšiakov (Mickey je symbol Disneyho), ale riaditeľ Eisner rozhodol, že Gumkáči budú mať lepšie prostredie pre príbeh a jeho deti mali veľmi radi gumových medvedíkov dovážaných z Nemecka od firmy Haribo. Pracovníci si mysleli, že riaditeľ sa zbláznil (hlavný záporák sa mal volať Sladké drievko Whip). Z Mickeyho ostalo iba kreslo s myšacími ušami v domove Gumkáčov.
- Disney si nerobil ťažkú hlavu s licenciou – gumenní medvedíci boli generickí názov, ktorí si výrobcovia cukríkov nedali registrovať. V osemdesiatych rokoch sa roztrhlo vrece s animovanými medveďmi, boli v móde. Dokonca mal vychádzať seriál s Ewokmi, medvedíkmi zo Star Wars.
- Seriál kreslili v Japonsku. Aby sa stíhali termíny a rozprávku stihli vysielať každú sobotu ráno, tak na dialógových scénach šetrili animácie – dialógy sú skoro všetky rovnaké, postavičky sa nehýbu, alebo ich ústa robia dokola rovnaké pohyby. Vo filmoch si Disney animátori takéto šetrenie nikdy nedovolili.
- Seriál bol predlohodou veľkej psychologickej štúdie, ktorú robili austrálski psychlógovia na deťoch. Zistili, že seriál Voltron nabáda deti k väčšej aktivite ako Gumkáči.
Gumkáčov bolo sprvu šesť, neskôr pribudol siedmy. Žijú pod stromami v lese a ľudia si myslia, že sú len v rozprávkach. Zaujímavé je, že v slovenskom dabingu väčšina mien ostala v origináli, českí dabéri ich mená kompletne pomenili. Takže to boli:
Zummi (Brepta) – najstarší gumkáč, ktorý sa naučil kúzliť a máva strelené nápady a vynálezy. Z veľkej knihy dokáže vyčítať rôzne užitočné vedomosti.
Grammi (Babča) – jediná, ktorá vie navariť gumidžúš (hopinkovú šťavu), ktorý je ich hlavnou ochranou proti nepriateľom.
Gruffi (Brůča) – je technik, ktorý vyrába pasce a opravuje vozíkovú dráhu. Je ufrflaný a zodpovedný, nemá rád panoša Cavina (Kryštofa) a princeznú, lebo si myslí, že gumkáči sa majú skrývať pred ľuďmi.
Tummi (Brumbla) – je mentálne spomalený žrút, ktorý občas vyrába problémy. Je ale veľký dobrák a ostatní ho majú radi.
Sunni (Bára) – v podstate tínedžerka, ktorú fascinuje svet ľudí, ich móda a pod.
Cubbi (Bíďa) – je najmenší nadšený medvedík s dreveným mečom, Benjamínok skupiny.
Potom tu máme napríklad vojvodu Igthorna (po česky Igora), ktorý sa dozvie, že gumidžús miesto skákania dáva ľuďom obrovskú silu – raz denne na jednu minútu. Takže hlavnou zápletkou je to, že sa snaží gumkáčov chytiť a získať gumidžús – je to rovnaké ako s Gargamelom a Šmolkami. Vojvodovi služí zástup ogrov, z ktorých ten najmenší Toadie je najchytrejší, čo mu ale nijak nepomáha, lebo je vojvodov otĺkanok. Postáv z ľudského kráľovstva je viac, z gumkáčov pribudne neskôr Gusto (skutočne sa tak volá aj v angličtine, kým po česky ho preložili ako Boža), namyslený umelec.