Vo februári 1940 v amerických kinách prvýkrát vyšiel krátky animák s názvom Puss Gets the Boot (Ako mačka dostala padáka). Jeho autormi boli mladí animátori Hanna a Barbera (a ešte jeden pán menom Ising). Režisér Hanna daboval Tomove pazvuky, vzdychy a smiech – v každom diele iné.

A áno, Tom a Jerry sa vtedy volali  Jasper a Jinx :). Ale keďže sa v animákoch nerozprávalo, mená im zmenili ľahko. V prvých epizódach Tom ešte chodil po štyroch ako normálna mačka. Prvý diel bol vôbec najdlhší.

Spoločnosť ponúkla 800 dolárov za lepšie znejúce mená. S Tomom a Jerrym prišiel animátor Carr, ale dostal nakoniec len 50 dolárov (lebo mená vybrali náhodne z klobúka). Tom a Jerry bol vraj názov alkoholového koktejlu brandy a rumu pomenovanom po prezývke bláznivej londýnskej mládeže. V roku 1942 začali vychádzať aj v komiksových zošitoch.

Do roku 1958 vyrobili pre spoločnosť Metro-Goldwyn-Mayer 113 klasických dielov Toma a Jerryho. Potom sa Hanna a Barbera rozhodli založiť si vlastné štúdio a začali robiť Flintstonovcov, ktorí boli ale založení na oveľa ekonomickejšom zámere – animácie boli oveľa jednoduchšie a tým pádom lacnejšie (neskôr vyrobili Yogiho, Šmolkov, Scoobyho…).

Mimochodom, niektoré zdroje uvádzajú počet 114 dielov – ale jednu časť, Cassanova Cat, bola vyčiarknutá kvôli rasizmu. Seriál okrem nekončených nárekov cenzúry a verejnosti kvôli násiliu, čelil kritike aj pre rasizmus – ženská postava Mammy Two Shoes bola v jeden moment skutočne zobrazená aj do tváre ako karikatúra černošky.

Celkovo vyšlo 163 epizód Toma a Jerryho, ak počítame aj dve neskoršie série, ktoré skončili v roku 2005. MGM pôvodne chcelo seriál stopnúť už po prvom dieli – chlapíkom s peniazmi sa zdal nápad kocúra a myši príliš fádny. Okrem riadnych epizód vychádzali aj spin-off série a špeciály, ktoré sa nepočítajú do originálneho seriálu. Dva diely mali aj psy Spike a jeho syn Tyke, ale štúdio skrachovalo. V 60-tych rokoch vyrábali Toma a Jerryho aj v Prahe, bez toho žeby jediný animátor v živote seriál videl. Preto má 13 československých dielov podivnú atmosféru.

Posledný diel bol preto dosť pochmúrny – naši hrdinovia boli deprimovaní a rozhodli sa spáchať samovraždu na koľajniciach. Časopis Time na prelome milénia nazval Toma a Jerryho „Najväčšou TV show všetkých čias“. V seriáli sa odkazuje často na slávne knihy alebo klasickú hudbu.

Tom a Jerry boli nakreslení veľkým množstvom detailných okienok, aj preto vyhrali 7 Oscarov (boli nominovaní 13-krát). V roku 1945 sa dokonca objavili v hranom filme – v muzikálovej komédii Anchors Aweigh. Dovtedy bolo neslýchané, žeby do hraného filmu prikreslili animované postavičky (a to sa tam mal objaviť aj Mickey Mouse, ale Disney nesúhlasil). Aj preto Tom a Jerry vytlačili svet Looney Tunes na nižšie priečky sledovanosti. Prvého filmu sa kocúr a myšiak dočkali až v roku 1992.

Neborák Tom je v seriáli všelijako porcovaný, rezaný, vyhadzovaný do vzduchu a inak ohrozovaný na živote – fanúšikovia sa domnievajú, že zomrel len asi 10-krát. A spriatelili sa až v roku 1975! V špeciálnej off-sérii, kde spolu cestovali po svete a riešili všelijaké záhady. Ich priateľstvo, ale dlho nevydržalo.

Všetci vieme, že Tom a Jerry v seriáli nikdy nerozprávajú – len Tom spieva občas zamilované pesničky, alebo spieva árie. Normálnym slovom prehovorili prvýkrát až vo filme z roku 1992.