V posledných rokoch sme zaplavení veľkým množstvom obchodných reťazcov, v ktorých je možné kúpiť nielen detské oblečenie za pár eur. Je však toto správny spôsob nákupov? Je pravda, že si rýchlo našli svojich zákazníkov, no i svojich odporcov.
Téma ekológie a udržateľnosti zasahuje aj odevný priemysel. Čoraz viac ľudí rozumie tomu, že kupovanie tričiek na jedno použitie neprospieva tejto planéte a mnohokrát je za ním aj neekologický a neetický spôsob výroby produktov, ktoré sa dostávajú aj na náš trh.
Okrem týchto lacných reťazcov máme našťastie na Slovensku aj rozmach slovenský značiek. Ako by na Slovensku začal znovu povstávať odevný priemysel z prachu. Pri detskom oblečení je obzvlášť dôležitý aspekt zdravotnej nezávadnosti. Slovenské značky na tento aspekt dbajú veľmi dôsledne a mnohé používajú výhradne certifikované a ekologické materiály. Zaujalo nás slovenské detské oblečenie od značky Speem.
Značka Speem svoje oblečenie vyrába z nezvyčajného ekologického materiálu pôvodom z bukového dreva. Oblečenie je šetrné nielen k prírode, ale i k pokožke detí. Jeho hebkosť pripomína hodváb, a preto je toto oblečenie vhodné aj pre detských atopikov. Najčastejšie z tohto materiál s názvom modal nájdete detské pyžamá, výbavičku pre bábätká či detské tepláčiky .
Množstvo ďalších slovenských značiek používa, ako alternatívu aj organickú bavlnu či konvenčnú bavlnu s certifikovaným farbením. Pre tých, ktorý rozumejú aj problematike udržateľnosti a transparentnosť je omnoho jednoduchšie dopátrať sa pôvodu látok, dielne a niekedy dokonca aj konkrétnych mien tých, ktorí kúsok vášho oblečenia ušili. Kdežto pri oblečení z retazcov sa častokrát nedočítate nič, okrem made in a názov ďalekej ázijskej krajiny. Rozmach lokálnej tvorby je zrejme aj vyjadrením nespokojnosti voči fast fashion móde. Všetkým dizajnérom a značkám držíme palce, máte našu podporu. Je z čoho vyberať a stojí za to podporiť kvalitné slovenské remeslo.