Veľký prehľad exkluzívnych mladých dám v plesových róbach, ktoré si za ženu nevezme len tak bárskto.

1. Ariel

Nenapraviteľná romantička plávajúca v zázračnom morskom prostredí. Lásku svojho princa si získa bez jediného slova. Je schopná veľkých obetí. Disney jej charakter zvýraznil v seriáli, knihách a mnohých príbehoch. Ako jediná princezná z nášho „portfólia“ vychováva dcérku – malú Melody. Jej typickým znakom sú dlhé rozpustené červené vlasy, podľa ktorých dostávajú prezývky dievčatá dodnes.

2. Belle

Meno Belle znamená v preklade Kráska, takže nikoho neprekvapí, že je to tá princezná v žltých šatách z Krásky a zvieraťa. Objavila sa aj v iných rozprávkach. Je veľmi sčítaná, takmer chodiaca knižnica a nič si nerobí z posmeškov. Nahlúpleho krásavca Gastona pošle kade ľahšie a dá prednosť nápadníkovi s výzorom beštie. Nenarodila sa ako princezná, je veľmi krásna, ale o svoj vzhľad sa až tak veľmi nestará.

3. Mulan

Sebavedomá a odvážna Mulan má svoju predlohu v čínskej poézii. Je presným opakom toho ako sú vychovávané mladé Čínanky. Mulan neoplýva tichou eleganciou alebo hanblivosťou. Keď musí každá rodina vyslať muža do boja s dobyvateľmi, prezlečie sa potajomky za mladého vojaka, lebo jediný muž v jej rodine je jej otec – vládca. Je to skrátka akčná kočka.

4. Rapunzel

Jeden z najnoších prírastkov do rodiny Disney princezien, Rapunzel, túži iba po jednom – po slobode. Je to rebelujúca tínedžerka s dlhočiznými čarovnými vlasmi z rozprávky Na vlásku. Rieši dilemu – rebelovať a objavovať svet, alebo poslúchať svoju údajnú matku? Na to, že strávila celý život sama vo veži je podozrivo chytrá, hoci nie vždy rozumie novému svetu okolo.

5. Jasmine

Dotlačiť nevestu do vydaja proti jej vôli? Ani za svet. Jasmine má radšej Aladina, lebo u toho sa uistila, že mu nejde len o majetok jej otca. Odpustí mu dokonca lož, keď sa prezlečie za princa. Nezávislej kráske veľmi prekážajú striktné rodičovské pravidlá. Jasmine vytvorili podľa princeznej Badroulbadour z Tisíc a jedna noc.

Princezničky

6. Popoluška

Americká Popoluška sa veľmi nelíši od tej našej. Celý život musí znášať nespravodlivý útlak v službe a posmešky zlej macochy a jej dcér. A aj tak z nej vyrastie citlivá a láskavá mladá dáma. No a potom sa dostala vďaka mágii na bál… a zvyšok už poznáte. Disneyovská Popoluška je z roku 1950 (čiže je druhá princezná vo franšíze vôbec), podľa francúzskej predlohy a má blond vlasy.

7. Aurora

U nás ju voláme Šípová Ruženka, ale v angličtine museli Sleeping Beauty (Spiacu krásku) nejak pomenovať. Táto princezná v v originálnom príbehu nemá veľa prietoru na činy – ako vieme, väčšinu času prespí vplyvom zlej kliatby. Vo filme sa stretne s princom Filipom Drakobijcom už skôr ako zafungujú čary zlej Sudičky.

8. Pocahontas

Dcéra náčelníka v čase, keď do Virgínie prichádzajú prví bieli kolonisti, je naozajstnou princeznou. Má vznešené spôsoby, je duchovne založená, nezávislá, rozumie inakosti a je spojená so svojou domovinou. Nuž, a niekedy kvôli volaniu srdca treba porušovať staré pravidlá. V Anglicku je trochu stratená, ale Vie komunikovať so zvieratami a je schopná obrovskej obety pre svoj ľud.

9. Merida

Dcéra zjednotiteľa škótskych klanov prvýkrát výrazne zmenila kurz. Toto nie je žiadna princeznička, ktorú možno napchať do tesných svadobných šiat. Hoci má veľa nápadníkov, o vydaj alebo romantiku tu tentokrát nejde. Merida má až chlapčenskú povahu – lozí po skalách, jazdí na koni a z luku strieľa ako Robin Hood. Na prvom mieste je sloboda! Hoci si animátori vo filme dali prácu s vodopádmi ryšavých kučier, Merida nie je princezná kráska, ale skôr sympatická rebelka.

10. Snehulienka

Vôbec prvá princezná, ktorá to všetko odštartovala. A jej film bol prvá celovečerná disneyovka vôbec. Preto nečudo, že je Snehulienka napísaná ešte podľa starého pohľadu spoločnosti, keď princezná musí byť hlavne milá, ale nie veľmi duchaprítomná (Zlá čarodejnica ju s tým jablkom až príliš ľahko dostane). Klasická ikona, so siedmi vtipnými nahrávačmi a dobrým koncom.

Skoro princezné

Tak ako máme zoznam oficiálnych Disneyovských princezien, existuje aj zoznam „princezien“, ktoré sa do zoznamu značky nedostali. Napríklad levica Nala alebo srnka Feline kvôli tomu, že sú zvieratá. Alebo obľúbená Megara z Herculesa nie je vraj princeznou preto, lebo nie je dcéra kráľa, ale rovno samotných bohov.

Za oficiálne princezné neboli uznané ani Eilonwy z Čierneho kotla alebo Gisselle zo Začarovaných, hoci tie sú veľmi typickými princezničkami. Miestenka ušla aj Kide Nedakh, hoci je dcérou kráľa Atlantisu. Možno za to môže jej bojovnícky prístup k životu. Fiona zo Shreka by mohla byť teoreticky disneyovskou postavičkou, ale dala prednosť pokojnému životu (ako sa to vezme) so zlobrom v jeho bažine.

Nuž a napokon tu máme to najkontroverznejšie – Esmeralda z Chrámu matky božej a Anastázia. Esmeralda je v románe Victora Huga pre dospelých mestská cigánka, dcéra prostitútky a sama je prostitútka. V rozprávke je ale veľmi milá a ako nemluvňa bola vymenená za Quasimoda. Takže Esmeralda mohla pôvodom naozaj byť niečím iným, hoci aj princeznou. Nešťastná skutočná Anastázia (Romanova) mala na rozdiel od filmového deja, veľmi tragický osud a o život prišla pri ruskej revolúcii. V Paríži jedna mladá žena síce o sebe vyhlasovala, že je skutočná Anastázia, ale skončila v ústave pre duševne chorých.