Z obyčajnej prízmnej jednoizbovej kancelárie do celého sveta. Keď si v roku 1923 prenajali bratia Walt a Roy Disneyovci maličkú kuticu na predmestí Los Angeles, aby v nej založili spoločnosť The Disney Bros. Cartoon Studio, svetu to bolo jedno. Okrem najbližších susedov si to zrejme ani nikto nevšimol. Bolo to 16. októbra.

Štúdio dávno prerástlo svojich obchodne-umelecky orientovaných zakladateľov. Ostatne, sám veľký Walt zomrel ešte v šesťdeiatych rokoch, dožil sa 65-ky. Zo začiatku sa na úspechu podieľala hŕstka talentovaných animátorov ako Ub Iwerks. Vtedy ešte Disneyho partia kreslila inzeráty alebo drobné stripy do novín. A o ohromných veľkofilmoch ešte len snívali.

Walt Disney, chlapec z farmy, pôvodne rozbiehal biznis v Kansase, ale odtiaľ sa do showbiznisu nepreráža. Keď skrachoval zo svojou prvou firmičkou, zvyšné peniaze investoval na cestu do Kalifornie. Múdre rozhodnutie. Prvé filmíky vznikali ešte v garáži kalifornského uja. To na Snehulienke, prvom veľkofilme holywoodského razenia, už robili stovky ľudí. Disney vdýchol život početnému zástupu vlastných postavičiek (väčšinou vymyslených podľa zvierat), ale úspech mu zabezpečili nepochybne prerábky klasických rozprávok pre deti ako Pinocchio, Popoluška, Bambi, Peter Pan, Alica z krajiny zázrakov a množstvo ďaľších.

To už boli ale kreslené rozprávky tvrdým biznisom a bolo treba sa oháňať pred konkurenciou. Hoci Walt tvrdil, že peniaze potrebuje len nato, aby mohol investovať do stále veľkolepejších filmov. Akvizície megaúspešného Pixaru alebo dedičstva stále žijúceho Lucasa, sa samozrejme udiali už pod taktovkou jeho nasledovníkov.

Spomienkovú slávnosť (alebo skôr show) usporiadali v Disneyho rodnom meste. V jednom chicagskom múzeu venovanom vede a priemyslu ukázali návštevníkom 300 predmetov z dlhého a bohatého obdobia tvorby snov. Tieto poklady budú vystavovať do mája 2014 a potom ich opäť zatvoria do depozitov. Napríklad kostýmy rozprávkových hercov, alebo originál prvého stripu s Mickey Mousom na parníku. Napriek všetkej sláve, určite počuť aj kritikov kontroverzného Walta, ktorý vraj bol dokonalý Američan,  ale nie perfektný človek. Spoločnosť Disney je dnes najväčší konglomerát v zábavnom priemysle, ktorá vlastní prestížne televízie alebo filmárske štúdia.