Rok 2013 končí Disney s trojkou trhákov – pixarovskými Príšerkami z univerzity, Mocným čarodejom z krajiny Oz a Osamelým jazdcom s Johnym Deppom vo svojom klasickom vyšinutom živle. Čo príde potom?

Nový rok po starom Silvestri by sme sa mali opäť stretnú s Johnym Deppom (a ževraj chce herectvo zavesiť na klinec!)- v hranom muzikáli Into the Woods, s Annou Kendrickovou, Maryl Streepovou a ďaľšími drahými tvárami. Mimochodom, filmy s týmto názvom vyšli už dva, jeden dokonca v minulom roku. Aký bude slovenský a český preklad názvu sa zatiaľ nevie – ostatne, tak ako aj pri ostatných plánovaných blockbusteroch a filmčekoch.

No a keďže Disney často čerpá z klasických kníh pre deti, v októbri 2014 nám prinesie filmovú adaptáciu knižky „Alexander and the Terrible, Horrible, No Good, Very Bad Day“, ktorú pozná dobre skôr publikum za veľkou vodou než naše. Pre Američanov bude aj Million Dollar Arm, pretože nezvyčajné taktiky baseballových agentov v športovej dráme nás až tak neoslovujú.

Séria Lietadlá príde s novým dielom Planes: Fire & Rescue a zvysoka sa vykašle na pseudointelektuálnu kritiku, ktorá nechápe, že film je pre malé deti. Ďalej Disney vytiahne z talónu sci-fi snímku Tomorrowland (takto sa volajú niektoré zábavné parky) s pracovným názvom 1952. Jedným zo šibnutých vedátorov bude George Clooney.  Svoje legendárne parky vôbec potrebuje firma spropagovať vo viacerých filmoch. A tak príde k slovu aj film Jungle Cruise. Bude to o strete moderných ľudí s dinosaurami, čosi ako Jurský park.

Mimoriadne zaujímavo vyzerá fantasy projekt Maleficient s Angelinou Jolie v hlavnej roli. Tá totiž bude hrať Zlú kráľovnú zo Snehulienky a film sa naozaj bude točiť okolo zápornej postavy z kreslenej klasiky a vôbec prvého disneyovského filmu v histórii. No a keď sme už pri tých slávnych hercov, Nicolas Cage bude hrať v dobrodružnej disenyovke National Treasure 3, film vyzerá, že bude mať tiež meškanie oproti pôvodným zámerom finančných riaditeľov.

Bábky vytiahnú tvorcovia v ďaľšom diele crazy comedy Muppets s podtitulom Most wanted. No a keďže momentálne letia marvelovské skupiny superhrdinov, tak k Pomstiteľom, Fantastickej štvroke či X-Menom pribudne menej známa skupina mutantov Big Hero 6 v rovnomenne nazvanom filme. Šestica záchrancov sveta by mala mať k dispozícii celkom slušný rozpočet a kvalitnú animáciu – a ázijské prostredie.

Továreň Pixaru sa nezastavuje a majú rozrobený aj projekt The Good Dinosaur, ktorý bol pôvodne naplánovaný na rok 2014 – s trochu pozmeneným názvom sa ale objaví asi až v roku 2015. Zápletkou bude priateľstvo chlapca a obrovského tínedžerského dinosaura s dobrým srdcom.

Uf, dlhé vypočítavanie. Toto by malo byť zhruba všetko veľké, čo sa dostane na strieborné plátno pod klasickým rozprávkovým logom Disney. A čo prinesie budúcnosť po roku 2014? Zrejme bude aj novučičká Popoluška, tentokrát digitálna. Pixar má rozpracovanú novú tému pod názvom Inside out a pre fanúšikov rybičky Nema vznikne film Finding Dory. Príde aj štvorka Toy Story a opäť ďaľší Piráti z Karibiku, tentokrát s hrozivým podtitulom Mŕtvi muži nerozprávajú príbehy.

Zaujímavo vyzerajú aj projekty Zootopia, 1906 alebo adaptácia verneovky 20 tisíc míľ pod morom. No a fanúšikovia kultového a nepochopeného TRONu sa možno dočkajú tretej časti. Tak si vyberte.