Mulan je jednou z najviac cool Disney princezien, a možno ani nie kvôli tomu, že nebola princezná, alebo že v tejto Disneyovke príde o krk docela veľa ľudí.

Je možné, že kedysi veľmi dávno naozaj žila – rozhodne o nej existovala legenda (smutná balada), ktorej najstarší opis je starý tisíc rokov, ale hovorí o udalostiach oveľa starších. Je takmer isté, že každý autor si do príbehu popridával, čo sa mu hodilo – naráža na to aj rozprávač na začiatku hraného filmu z roku 2020.

Dokonca je možné, že Mulan bola Mongolka, alebo dokonca zčasti jej kmeň pochádzal dokonca z arabských predmoslimských čias :). Takže aj cisár, ktorého chránila bol skôr chán ako klasický cisár Strednej ríše.

Ale k filmu. Ide o vôbec prvú „rozprávku“, kde je hlavná téma vojna. A v hranej verzii je film ešte viac ako historicko-akčný žáner – už tu nie sú muzikálové piesne, početné kreslené gagy, fénix nerozpráva…. Film je teda o dosť dospelejší, aj keď si uchováva naivitu, niekedy dokonca až filmársky mišmaš.

Film si vybral na premiéru najhoršiu dobu – marec 2020. Presne vtedy začínal veľký korona blackout. Navyše, premiéru skomplikovali aj akési trenice, keď sa hlavná hviezdička Liu Yifei vyjadrila k politike Číny v Hongkongu (už si napamätám, ktorú stranu podporila).

A aký je film? Výborný, ale nie prelomový. Jednoducho legenda v Disney podaní… plná bitiek a nejakej tej dilemy. Hlavné posolstvo filmu je asi v nezávislosti žien, samozrejme, to v pôdodnej legende nebolo úplne hlavné (Mulan bojovala v 12-ročnej vojne, takže na konci isto nebola už dievčatko).

Mulanin otec vyzerá ako čínsky prezident. Jej vojenskí parťáci sú veselá kopa, ale nedostanú žiadny priestor. Nie je ani jasné, prečo sa Mulan do jedného buchla – nepredchádza tomu nič… film je skrátka zostrihaný pre deti. Bitky sú výborné, ale určite nedostahujú úroveň najväčších holywoodskych kusov. Mulan je príjemné pokukaníčko, ale veľa hviezdičiek si asi nezaslúži. A ešte tradične si posťažujem na trailery – obsahujú prakticky to najlepšie z filmu. Takže v kine vás nič neprekvapí. Ale i tak sa na film oplatí ísť.