S Vikingami nebývala voľakedy sranda – keď sa na vás zosypala húf hrdlorezov, z ktorého trčali sekery, dlhé brady a helmy s rohmi, radšej ste im odovzdali všetky mešce a ticho dúfali, že odplávajú plundrovať niekde inde. Vikingovia z filmu Ako vycvičiť draka sú ale sympaťáci. A navyše len bránia svoju dedinu. Pred drakmi, miestnymi škodcami.

Každý bojovník, ktorý býva len o kúsok južnejšieho od Smrti zamrznutím, je zvyknutý okrem bojového kladiva používať aj hlavu. Bohužiaľ maximálne na to, aby ňou tresli do skaly, keď je treba. S drakmi sa naťahujú už tak dlho, že ich tie nájazdy okrídlených jašeteríc pľujúcich oheň a vypálené domy nejak nevyvádzajú z miery. Sú tvrdohlaví až hrôza. A každý z nich je obrovská svalnatá korba s kladivom v ruke a jednoduchou univerzálnou deratizačnou stratégiou – vyrútime sa na nich a potom sa už uvidí.

Problém nastane, keď syn náčelníka Škyťák (pardon, ale slovenský preklad sa mi nepáči – Štikút? Nie, vďaka) nie je žiadny hromotĺk, ale skôr špáratko, ktoré neudrží kladivo v ruke. Ostatným vikingom je len na oštaru a aj na jeho zlepšováky v kováčskej dielni sa dívajú zhora. Ale drakobijcom túži byť tak ako všetci ostatní, teda aspoň zozačiatku. Než zistí, že s drakmi sa dá aj spriateliť.

Krásna dilema – drakobijec, ktorý nechce ubližovať drakom. A vie, že v jeho dedine môže zaujať sympatickú kočku Astrid len tým, že zabije draka (ako inak, aj dievčatá sa tu venujú jedinému zmysluplnému remeslu, ktorým je vybavovanie si účtov so šupináčmi). Jedna strela na legendárneho draka Nočného Besa, ktorého ešte nikto nikdy nevidel, však zmení všetko. A ten dráčik má navyše krásne smutné oči. Vlastne ani ovce nekradne. Čo teda je za tým, že šupináči nevzdávajú svoje útoky na odhodlanú vikingskú dedinu?

Ako rozprávka pre deti je tento film trochu drsnejší, pre tých najmenších sa asi nehodí. Lebo Vikingovia tu dosť často rozprávajú o zabíjaní a sem-tam niektorý z nich aj príde o nejaký ten hnát. Nehovoriac o tom, že nie všetky lode sa vždy vrátia z výpravy proti Dračiemu hniezdu, o ktorého vyčistení sníva už sedem generácií Blpanov. Nakoniec ale divák zistí, že vlastne táto animovaná komédia je vcelku duchaplná, trochu predvídateľná a na konci zvíťazí sila priateľstva.

Postavičky sú všetky krásne roztomilé, náčelník vikingov znáša lepšie bitku s húfom drakov ako rozhovor s vlastným synom, stará vojna Tlamoun s drsnou láskavosťou cvičí mladých drakobijcov tínedžerov v dračej aréne a bláznivá Rafana trieska svoje dvojča Ťafana po hlave kvietkovaným štítom.

Štúdio Dreamworks sa po Shrekovi a Kung-Fu Pande opäť vytiahlo na svojho najväčšieho konkurenta Pixar (treba povedať, že Vikingovia sa v ich dielku dosť podobajú na Škótov v konkurenčnej Rebelke). Mimochodom, už prestáva byť raritou, že podľa veľkých filmov vznikajú aj seriály, ktoré oveľa podrobnejšie rozvíjajú filmy (ako napríklad seriál Star Wars). Nové 3D technológie zlacňujú náklady na animáciu tak, že podľa Ako vycvičiť draka vznikli až dve série seriálu Dragons: Riders of Berk, kde stretneme starých známych, ale aj plno nových postáv. Sledovaním udalostí v Dračej akadémii sa dá skrátiť čakanie na druhý diel  v roku 2014.