Praveká rodinka Krúdovcov, to je ďaľší úspešný zárez pracovitého štúdia Dreamworks. A to aj napriek tomu, že tentokrát ide naozaj o „serióznu“ vykrádačku nápadov.

Tak po prvé, Krúdovci sa strašne, ale naozaj strašne podobajú na Dobú ľadovú. Svet sa rozpadá, kontinenty putujú, všetko puká a rúca sa… a pravekí obyvatelia musia preto migrovať do lepšej krajiny. Dobovú faunu tvoria všelijaké roztodivné a srandovné potvorky, no úplne ako v tej Dobe ľadovej, dokonca sa tu mihnú aj mamuty… A medzi tým pobehujú primitívni hluční a ustráchaní Krúdovci, ktorí lovia naozaj nevšedným spôsobom (ktorý ich ale udržiava nažive na rozdiel od jaskynných susedov, ktorí zomreli na nástrahy okolia).

Stredná časť filmu sa odohráva v prostredí, ktoré pripomína niečo medzi Strateným svetom a Avatarom. Hlavní hrdinovia otec Grug a jeho dcéra mi pripomínajú Shreka a Fionu, respektíve Eep je veľmi podobná bojovnej princeznej Meride (a aj je takisto ryšavá. Vôbec, vlasy majú prastarí ľudia na úrovni večerného slávnostného účesu). A riešia problémy ako Draculovci v Hoteli Transylvánia… No jednoducho, prehnane ochranársky otec a dcéra, ktorá túži vyletieť do sveta. Vitaj deja-vu. Ale aby sme ukončili nejak toto porovnávanie, jednoducho si predstavte trochu drsnejších a zadubenejších Flintstonovcov a viete na čom sme :).

Jediný človek okrem hlavnej rodinky je chlapec s menom Ľudo (?), po česky Boy (?) a v origináli Guy – no, prekladatelia si veľmi tentokrát hlavu nelámali. Slovenský preklad vyšiel trochu lepšie, keďže už hlavné meno Krúdovci je podľa mňa lepšie ako nelogická česká zlámanina Croodsovi. Fyzicky slabší chlapec ma v rukách všetky tromfy – páli mu to a vie založiť oheň. Čím nebezpečne konkuruje hlave rodiny, ktorá sa doteraz vždy vedela postarať o rodinku. A tiež zaujme Eep, ktorá je ťažšia a svalnatejšia ako chlapec, ale to sa u jaskynných ľudí považuje za plus.

Ako to už chodí, Krúdovci len tak sršia humorom a dojímavá scéna je tentokrát o sebaobetovaní sa. Najviac vtipov je o zadubenosti rodinky. Nielen pretože takmer nikdy nevyliezajú z jaskyne, ale nevedia, čo je to oheň, dážď, alebo moderné topánky z rýb. Lovia ako pomätení cirkusanti a donemoty opakujú mantru, že neznáme veci sú zlé. Na svojej ceste, sa samozrejme, všeličomu naučia. Vtipy sú ako to u rozprávok býva, neurážajúce, akurát Grug občas vo filme ľutuje, že jeho svokra Gran je stále nažive, nuž čo, aj jaskynný muž má svoje sny.

Našťastie to neskĺzlo do pubertiackej lovestory medzi chlapcom a Eep. Hlavné posolstvo filmu by sme opísali asi takto: rozum je silnejší ako svaly a vždy treba ísť dopredu a nehľadieť dozadu. Mimochodom, najväčšia hviezda z dabingu, Nicolas Cage už oznámil, že nadabuje tatka Gruga aj v dvojke. Tak im zaželajme viac originálnych nápadov a rovnakú zábavu.