Hlboké a temné lesy plné mágie, staré  druidské kruhy a ruiny hradov zabudnutých kráľov, ktorí chceli príliš veľa. Klany horalov sa schádzajú na veľké pytačky – princezná Merida je už dosť stará, aby sa ujala svojich kráľovských povinností. Len či sa to tej strelenej teenagerke bude páčiť.

Názov filmu Rebelka nie je úplne výstižný – v origináli je Merida Brave, čiže Odvážna. To zato, lebo naša princezná sa preháňa lesmi najradšej sama, z konského chrbta strieľa jeden šíp za druhým a lezie na skaliská, kde si nikto iný netrúfne. Nuž, vydarila sa skôr po svojom otcovi hromotĺkovi Fergusovi než po jemnej a dokonalej mame Elinor.

Ale detstvo končí a princeznú by bolo treba vydať – spojenectvo s okolitými klanmi je pre pokoj a mier dôležité. Táto Disneyovka je zvláštna v tom, že navzdory zápletke nejde vôbec o romantickú rozprávku. Táto princezná nebude riešiť žiadneho princa ani Jana spoza pece. Dospievajúca princezná Merida si cení slobodu nadovšetko a najskôr si musí upratať svoj vzťah k mame.

Rebelka je remeselne dokonale odvedený film od Pixaru. Od začiatku do konca magnetizuje divákov ohnivá hriva hlavnej hrdinky, s ktorou desiatky ľudí trávili mesiace nad grafickými programami. Čo sa týka príbehu – je výborný – napriek tomu, že to kritici tradične ofrfľali z hľadiska dospelého intelektuálneho mrzúta. Niekto vravel, že film je feministický – to je hlúposť. Podobné hlúposti pokojne pusťte z hlavy. Ide hlavne o zábavu.

V momente ako neokrôchaní veselí Škóti napochodujú na scénu, začne aj veľká sranda. Bitky a jednoduchý veselý pohľad horalov na svet tvoria svieže dielko. O zábavu sa starajú aj traja malí Meridini bratia a smiešni Meridini nápadníci. Pripočítajme si keltskú hudbu, krásne zelené lesy a trochu tej mystiky, čarov a legiend a máme tu odpočinkový kúsok. Navyše kúsok, ktorým sa spoločnosť Disney usiluje zmeniť po 80 rokoch kurz sladkých princezien a zlatovlások.